Przygotowanie maszyn budowlanych do prac po przerwie
Przygotowanie maszyn budowlanych do prac po przerwie
Nadchodzi wiosna i duża ilość maszyn budowlanych ruszy do pracy. Część z nich nie pracowała w okresie zimowym. Zapewnienie gotowości maszyn budowlanych do sezonu pracy ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia jej efektywnej, bezawaryjnej pracy i bezpieczeństwa operatora i otoczenia. Regularne przeglądy pomagają zminimalizować ryzyko nieplanowanych awarii, co przekłada się na obniżenie kosztów utrzymania. Szczególnie jest to ważne po dłuższej przerwie w pracy.
Poniżej przedstawiamy wskazówki dotyczące przygotowania maszyny budowlanej do sezonu oraz elementy, które warto skontrolować:
Ocena stanu maszyny
Zanim rozpoczniesz korzystanie z koparki lub innej maszyny budowlanej zaleca się dokonanie oceny jej stanu wizualnie. Ta procedura obejmuje sprawdzenie maszyny pod kątem ewentualnych pęknięć na łączeniach i stanu zabezpieczeń sworzni, poziomów płynów eksploatacyjnych i weryfikację ewentualnych wycieków, oraz ocenę stanu technicznego opon lub gąsienic. Warto również sprawdzić działania świateł, wycieraczek, sygnałów dźwiękowych oraz stanu szyb. Szyba powinna być bez głębokich zarysowań i pęknięć, które mogą istotnie ograniczyć widoczność operatora, co jest kluczowe dla bezpiecznej pracy.
Przegląd ważnych układów
Podczas przeglądu należy również sprawdzić stan układów chłodzenia, elementów napędu, układu hydraulicznego i elektrycznego. W przypadku układu napędu warto zwrócić uwagę na stan wałów napędowych, łańcuchów napędowych, pasów oraz kół zębatych. W układzie hydraulicznym istotne jest kontrolowanie szczelności połączeń, siłowników oraz stanu przewodów, a w układzie elektrycznym należy zweryfikować stan wtyczek, złączek i wiązek elektrycznych. Zauważonych usterek, takich jak przetarcia, zgniecenia czy zabrudzenia, nie należy lekceważyć. Należy od razu podjąć kroki aby je naprawić.
Wymiana filtrów i płynów eksploatacyjnych
Dla zapewnienia prawidłowego działania maszyny zaleca się wymianę wszystkich filtrów, włącznie z filtrem kabiny. Praca maszyny z zużytymi filtrami i zanieczyszczonymi płynami negatywnie wpływa na całą maszynę. Zużyte lub zanieczyszczone filtry ograniczają moc silnika i wpływają na zwiększenie zużycia paliwa, co przyczynia się nie tylko do zwiększonych kosztów pracy, ale i spadku efektywności. Dodatkowo mogą uszkodzić podzespoły maszyny.
Zlecenie serwisowania specjalistom
W przypadku poważniejszych usterek lub wątpliwości co do stanu maszyny, warto skorzystać z usług autoryzowanego serwisu maszyn budowlanych. Przeglądy serwisowe powinno się wykonywać w sprawdzonym, zaufanym miejscu. Doświadczony mechanik z łatwością wychwyci drobne nieprawidłowości, które mogłyby przekształcić się w poważną awarie. Należy pamiętać, że sprawna maszyna pracuje szybciej i wydajniej. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami naszego serwisu.
Początek formularza